Sudety

Tento článek je o pohraniční oblasti. Další významy jsou uvedeny na stránce Sudety (rozcestník).
Sudety
Sudetenland
Geografie
Souřadnice
Obyvatelstvo
Jazykněmčina, čeština
Národnostní složeníČeští Němci, Sudetští Němci, Češi
Náboženstvířímskokatolické, protestantské
Správa regionu
Nadřazený celekČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Německé Rakousko Rakousko (19181919)
Německá říše Německo (19391945)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa německých nářečí (1894) zobrazuje regionální vlivy v pohraničí. Jihočeské a jihomoravské dialekty byly spřízněny s hornoněmeckým nářečím (Rakousko, Bavorsko); severočeské a severomoravské dialekty se středovýchodním nářečím (Sasko, Slezsko)
Oblasti dnešního Česka, osídlené podle rakouského sčítání lidu v roce 1910 převážně německojazyčným obyvatelstvem (národnost se určovala dle tzv. obcovací řeči)

Sudety neboli také Sudetsko (německy Sudetenland, polsky Kraj Sudetów nebo Kraj Sudecki) jsou zastaralý německý název pro pohraniční oblasti dnešního Česka, v nichž už od středověku žili převážně lidé německé národnosti, kteří byli v letech 1945–1947 vysídleni čili vyhnáni. Československé ministerstvo vnitra v roce 1945 používání slova „Sudety“ v úředním styku vyhláškou zakázalo, avšak od 90. let 20. století bylo jako historicko-geografický pojem částečně rehabilitováno.

Sudetenland (Sudetsko) bylo původně označení hornaté oblasti na severu Čech a Moravy zvané dnes Krkonošsko-jesenická subprovincie, též sudetská subprovincie. Později se jako Sudety rozšířilo pro téměř celou německy hovořící pohraniční oblast, zatímco pro pohoří se v češtině již používá méně, protože v roce 1979 byl v české a slovenské geomorfologii dřívější název Sudety nahrazen novotvarem Krkonošsko-jesenická subprovincie.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search